اخبارویژه

چذابه

عملیات پدافندی چزابه

۱۳۶۰/۱۱/۱۷

پس از انجام عملیات موفق طریق القدس و آزاد سازی منطقه بستان توسط ایران ، نیروهای عراقی با انجام یک عقب نشینی حساب شده و منطقی و ماهرانه به جنوب نهر نیسان نقل مکان نموده و ضمن حفظ باقی مانده نیروهای خودشان ، فرصت ادامه حمله را از نیروهای ایرانی گرفتند . ولی از دست دادن بستان ۱۵ ماه پس از شروع تجاوز عراق به ایران برای نیروهای عراقی بسیار سخت و تحمل آن دشوار بود . لذا مأموریت اشغال مجدد بستان به قرار گاه فرماندهی عراق در منطقه شیب واگذار شد و صدام حسین رئیس جمهور عراق شخصاً در منطقه حضور یافته و هدایت عملیات را به عهده گرفت و بدین ترتیب به مدت ده روز از هفدهم بهمن ماه ۱۳۶۰ تا بیست و هفتم همان ماه یکی از خونین ترین و وحشتناک ترین صحنه های نبرد در طول ۸ سال دفاع مقدس در این منطقه به وقوع پیوست .

نبرد بسیار سنگینی که در زیر باران بی وقفه ، شدید و شبانه روزی گلوله های توپخانه و یورش نیروهای پیاده مکانیزه و زرهی عراق آغاز شد و با دلاوری ، ایثار ، فداکاری ، مقاومت و پایمردی نیروهای ایرانی پایان یافت و حاصل این تلاش تنها دست یابی به خاکریز اولیه نیروهای ایرانی و کنترل منطقه ای به عمق ۸۰۰ متر در تپه های نبئه بود .

سرلشگر شهید غلامرضا مجنون از افسران شجاع نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران که فرماندهی نبرد را در این منطقه برعهده داشت ، حوادث اتفاق افتاده را یک ماه پس از شکست عراق ، همراه با ، ده ها نفر از رزمندگان تنگه چزابه در تاریخ ۱۸/۱۲/۱۳۶۰ در حضور حضرت امام خمینی (ره) تشریح نمود و با رشادت تمام ابراز داشت :

با عرض تسلیت ، تسلیت وفات حضرت فاطمه زهرا(س) به حضور حضرت امام زمان و نایب برحقش حضرت امام خمینی و با عرض تشکر از حضور امام به خاطر پذیرش رزمندگان به حضورشان .

بنده به نمایندگی از طرف رزمندگان قسمت بستان و چزابه که الان در حضور امام هستیم ، می خواستم چند کلمه به طور خیلی خلاصه به حضور امام وملت شهید پرور ایران عرض می کنم ، کشور مزدور عراق و سربازان و جنگنده های پوچ عراق که در ۱۷ ماه قبل ، از مسایل داخلی کشور ما سوء استفاده کرده بودند و به داخل کشور ما رسوخ کردند . در حال انحطاط و بدبختی ،روز به روز از بین می روند . نشانه های این انحطاط از ماه ها قبل کاملاً روشن و مشخص گردیده است . شکست حصر آبادان ، فتح بزرگ بستان ، نشانه های بسیار است تا که صدامیان و آن هایی که صدام را حمایت می کنند ، بدانند که دیگر بایستی فرار را بر قرار ترجیح بدهند .

صدام بازهم نفهمید ، پس از فتح بستان که خود من و تعداد بسیار زیادی از این رزمندگان افتخار شرکت در آن را داشتیم ، می توانست درک بسیار بزرگی برای مزدوران عراق باشد . زیرا اجسادی که در جلوی پای سربازان ایران ، سربازان اسلام ، افتاده بود ، خود نشانه های بسیار بارزی از انحطاط دشمن بود .

صدام خواست یک بار دیگر قدرت خود را بیازماید ، عملیات چزابه را آزمایش کرد ! حضرت امام نگران شده بودند ، زیرا صدام با تدارکی که دیده بود ، حق داشت آن ادعا را قبل از حمله بکند و بگوید من بستان را گرفتم . ولی همه شاهد بودند . خدای بزرگ شاهد بود که در آن شب ، در شب ۱۷/۱۱ فقط یک گردان رزمنده با تعدادی برادران سپاه و بسیج جلوی یورش ۱۲ گردان کماندوی دشمن را مردانه گرفتند و اجازه ندادند که صدام به آن ادعای کثیف خود برسد . حضرت امام ! اطمینان داشته باشد که تا لحظه ای که نیروی ایمان و تا لحظه ای که خون در رگ های این جوانان وطن و سربازان اسلام در جریان است ، نه تنها صدام بلکه هر یک از مزدورانی که بخواهند چشم خود را به سوی خاک ایران بدوزند ، زنده نخواهند ماند . »

حضرت امام خمینی (ره) نیز در این دیدار پیام های مهمی به رزمندگان اسلام ایراد فرمودند که فرازهایی از این بیانات به شرح ذیل است :

« شما به حق اید . همان طور که امام سید الشهدا به حق بود و با عده قلیلی ، در برابر دشمن مقابله کرد و در عین حالی که به شهادت رسید و فرزندان او هم به شهادت رسیدند . لکن اسلام را زنده کرد و یزید و بنی امیه را رسوا کرد .

شما هم در این نبردهای بزرگی مثل آبادان و مثل تنگه چزابه و مثل بستان کاری کردید که اعجاز بوده اعجاز بود ازباب این که یک جمعیت کم با عده و عدّه ی کم و با ایمان بزرگ این اعجاز را آفریدند و صدام که این کار غلط را به تخیلاتی که کرده بود انجام داد پشیمان شده است .

شما برادرها با قدرت ایمان و با قدرت اسلامی این پیروزی ها را به دست آورده اید ، خصوصاً با این پیروزی اخیر تنگه چزابه به آن ها فهماندید که افکارشان غلط بوده و آرزوهاشان بر باد بوده است .

منبع : اطلس نبردهای ماندگار .

bigtheme
رفتن به نوار ابزار