اخبارویژه

روز شمار وقایع انقلاب در استان همدان

روز شمار وقایع انقلاب در استان همدان

۱۰/۱/۱۳۵۷مراسم چهلم شهدای تبریز در مسجد جامع همدان برگزار گردید که با دخالت نیروهای ساواک و شهربانی به تشنج کشیده شده و تعدادی از مردم انقلابی مجروح و یا دستگیر شدند لازم به ذکر است به خاطر جنایات رژیم حاکم، در به خاک خون کشیدن حرکت انقلابی مردم قم و تبریز، با تدبیر مرحوم آیت الله معصومی همدانی مراسم عید سال ۱۳۵۷ در همدان تحریم و اعلام عزای عمومی گردید.
۱۹/۲/۱۳۵۷: برپایی مراسم چهلم شهدای یزد در مسجد جامع همدان که با دخالت و تیراندازی عوامل ساواک و شهربانی به تشنج کشیده شده و به دنبال آن ده‌ها نفر از مردم انقلابی مجروح و بازداشت شدند و پس از آن بازار همدان در اعتراض به این حادثه به طور کامل تعطیل شد.

۴/۵/۱۳۵۷تشییع جنازه با شکوه مرحوم آیت الله معصومی همدانی و اولین راهپیمایی عظیم مردم انقلابی علیه رژیم پهلوی، که در طول مسیر بسیاری از مراکز فروش مشروبات الکلی و یکی از مراکز فساد به آتش کشیده شدند و در پی آن با تیر اندازی عوامل رژیم، جمشید شرفخانی به عنوان اولین شهید انقلاب در استان همدان به شهادت رسید پس از این حادثه در سراسر استان، خیزش انقلابی مردم علناً آغاز شد.

۲۸/۵/۱۳۵۷ شهر نهاوند پس از دخالت عوامل رژیم در جلوگیری از مراسم مذهبی در ماه مبارک رمضان یکپارچه اعتراض مردم را به دنبال داشت که پس از آن اکثر مراکز فساد و مجسمه شاه مورد حمله تظاهر کنندگان قرار گرفت و با تیراندازی عوامل رژیم تعدادی از مردم مجروح و یا دستگیر شدند.

۱۸/۶/۱۳۵۷برگزاری راهپیمایی باشکوه مردم همدان علیه نظام ستم‌شاهی که پس از کشتار بی‌رحمانه مردم انقلابی تهران در حادثه هفدهم شهریور (میدان ژاله) به وقوع پیوست و پس از آن هر روز در تمامی استان تظاهرات مردم انقلابی به صورت مستمر برقرار بود.

۳۰/۷/۱۳۵۷ مردم شهر همدان در اعتراض به عوامل رژیم در هتک حرمت نسبت به یکی از محصلین انقلابی و در ادامه نهضت اسلامی، یکپارچه در خیابان‌ها ریختند و علیه نظام منحوس پهلوی راهپیمایی نمودند که در حین تظاهرات در ابتدای خیابان شورین (شهدا) به ناگاه عوامل ساواک و برخی از عناصر شهربانی، مردم انقلابی را به گلوله بستند و چندین نفر شهید یا مجروح شدند.

۲/۸/۱۳۵۷ توسط عوامل وابسته به رژیم و عناصر ساواک در شهر همدان نزدیک به ۴۰ ساختمان دولتی مانند بانک، سینما، فروشگاه و سایر موارد به آتش کشیده شدند. حرکت فوق جهت خدشه دار نمودن چهره انقلابیون بود اما پس از چند روز با اعتراف عاملین حادثه، واقعیت مشخص شد. ( ضمن آنکه در همان شب گزارشگر رادیو بی بی سی در مصاحبه با مردم به آن مطلب اذعان نموده بود).

۵/۸/۱۳۵۷ حادثه خونین راهپیمایی مردم انقلابی کبودر آهنگ که به دست عناصر وابسته ساواک و شهربانی به خاک و خون کشیده شده و تعدادی از مردم به شهادت رسیده و یا مجروح شدند.

۶/۸/۱۳۵۷ راهپیمایی آرام مردم قهرمان تویسرکان توسط فرمانده خائن شهربانی این شهر به تشنج کشیده شده و تعدادی از مردم به شهادت رسیده و یا مجروح شدند.

۱۱/۹/۱۳۵۷ راهپیمایی با شکوه مردم همدان با دخالت عناصری از شهربانی به تشنج کشیده شد و تعدادی از انقلابیون به شهادت رسیده و یا مجروح شدند.

۲۰/۹/۱۳۵۷ استاندار خائن همدان توسط یکی از سربازان غیور و انقلابی به نام شهید مباشر کاشانی ترور شد. در همین روز سرباز دیگری از خطه همدان به نام شهید ناصرالدین امیدی عابد در یک اقدام حماسی به فرماندهی سردار شهید یوسف کلاهدوز و جمع دیگری از ارتشیان انقلابی، افسران سر سپرده گارد جاویدان را که دستشان به خون صدها نفر از امت حزب‌الله آغشته شده بود در پادگان لویزان تهران به گلوله بستند و به این ترتیب رژیم پهلوی را به چالش کشیده و هوشیار نمودند که ارتش جدای از ملت نخواهد بود.

۲۱/۹/۱۳۵۷راهپیمایی بی سابقه مردم استان همدان در روز عاشورا که در قالب هیئت های عزاداری، فلسفه عاشورا و حادثه کربلا را عیناً به منصه ظهور رسانیدند. در این روز راهپیمایی مردم ملایر با دخالت شهربانی، متشنج و یکی از انقلابیون مسلمان به شهادت رسید.

۶/۱۰/۱۳۵۷ حماسه کم نظیر قیام مردم انقلابی نهاوند که پس از راهپیمایی با شکوه خود برای اولین بار در سطح کشور مجسمه‌ی منحوس شاه را سرنگون نمودند و با این اقدام شجاعانه باب تازه‌ای علیه مبارزه علنی بر ضد حکومت را در ایران گشودند. در این حماسه تعدادی از مردم به شهادت رسیده و یا مجروح شدند و عوامل وابسته به رژیم در شهر اعلام حکومت نظامی نمودند و از درمان مجروحین این حادثه جلوگیری نمودند. وضعیت شهر به گونه‌ای بود که به تعبیر روزنامه های وقت شهر نهاوند را به یک شهر بحران زده تشبیه نمودند.

۹/۱۰/۱۳۵۷شهر قهرمان تویسرکان بار دیگر آماج جنایات عناصر شهربانی قرار گرفته و جمعی از مردم به شهادت رسیده و یا مجروح شدند.

۲۶/۱۰/۱۳۵۷با خروج مفتضحانه شاه از کشور موجی از شادی و غرور سرتاسر استان را فرا گرفته و سیل جمعیت با سر دادن ندای تکبیر به خیابان ها ریختند.

۲۸/۱۰/۱۳۵۷ صدها نفر از همافران و پرسنل پایگاه سوم شکاری همدان با اعتصاب غذا و تحصن انزجار خود را علیه نظام حاکم و وحدت خود را با امت اسلامی اعلام نمودند.

۳۰/۱۱/۱۳۵۲ به شهادت رسانیدن گروه انقلابی ابوذر شامل شهیدان ولی الله سیف، بهمن منشط، عبادالله خدارحمی،
ما‌شاالله ‌سیف، روح الله سیف و حجت الله عبدلی توسط ساواک. لازم به ذکر است که فعالیت گروه انقلابی ابوذر در راستای از بین بردن مراکز فساد و اعدام انقلابی عناصر فاسد بوده است که با محوریت سردار شهید محمد طالبیان و هماهنگی با آیت الله ربانی صورت می‌گرفته است.

۱/۱۱/۱۳۵۷راهپیمایی بی نظیر در سطح استان همدان که مصادف با اربعین حسینی به وقوع پیوست. در شهر همدان نیز بیش از یک صد هزار نفر از مردم انقلابی در این تظاهرات شرکت نمودند.

۱۴/۱۱/۱۳۵۷بیش از ۴۵۰ نفر از هما فران انقلابی پایگاه شهید نوژه دستگیر و به تبریز انتقال داده شدند.

۲۱/۱۱/۱۳۵۷حماسه جلوگیری از حرکت ستون زرهی لشگر ۸۱ کرمانشاه که جهت سرکوب نمودن حرکت انقلابی مردم تهران عازم پایتخت بودند، توسط مردم انقلابی همدان با محوریت آیت الله شهید سیداسدالله مدنی، به وقوع پیوست. در این حرکت که از صبح آغاز شد مردم از همدان، بهار و مریانج فوج فوج خود را به مسیر جاده کرمانشاه رسانیده و با ایجاد موانع از حرکت ستون جلوگیری نمودند. با این اقدام مردم همدان پیروزی انقلاب در پایتخت و به دنبال آن در کشور قطعیت یافت.

۲۱/۱۱/۱۳۵۷حرکت انقلابی همافران پایگاه شهید نوژه در حمله به اسلحه‌خانه و تصرف کامل پایگاه و دستگیری عوامل وابسته به رژیم صورت گرفت. با این اقدام حماسی پایگاه همدان اولین مرکز نیروی هوایی ارتش بود که به طور کامل به دست انقلابیون افتاد.

۲۲/۱۱/۱۳۵۷در جریان درگیری مردم ملایر با عوامل خود فروخته شهربانی تعدادی از آنان به شهادت رسیدند ولی مرکز شهربانی را به تصرف در آوردند.

۲۳/۱۱/۱۳۵۷برخی از عناصر فاسد شهربانی تویسرکان هنوز پاسگاه را تحت کنترل داشته و علیرغم پیروزی انقلاب به خواسته مردم سر تسلیم فرود نمی آوردند. در صبح این روز درگیری شدیدی بین مردم و این عوامل رخ داد که منجر به تصرف پاسگاه و شهادت جمعی از مردم گردید.

bigtheme
رفتن به نوار ابزار